Proteza całkowita z pacjentem, czyli techniką wyciskową przy ustach zamkniętych i rejestracją strefy neutralnej
Protezy całkowite biofunkcjonalne, czyli charakteryzujące się bardzo dobrym osadzeniem, przyssaniem do podłoża i współpracą z mięśniami jamy ustnej , co umożliwia pacjentowi
stabilne przeżuwanie i bardzo swobodne użytkowanie . Wykonywane z najwyższej jakości nowoczesnych materiałów. My preferujemy zęby kompozytowe ( Conduloform i Physiostar) oraz hybrydowe ( Enigma /Feniks ) , ale w standardzie ( bez dodatkowej opłaty ) stosujemy zęby Ivoclar oraz akryl Candulor w odcieniach . W porównaniu do klasycznych protez całkowitych, protezy biofunkcjonalne mają szereg zalet :
- najlepsze możliwe do osiągnięcia przyssanie protez do podłoża protetycznego ( zarówno górnej jak i dolnej protezy ),
- ustawienie zębów w centralnej relacji, w pozycji wykorzystującej przestrzeń neutralną między siłami pracujących policzków a językiem , co właściwie ogranicza do minimum ich wyważanie w czasie użytkowania przez pacjenta.
- w czasie pracy w gabinecie wykorzystujemy aparat CRS . Wytyczając łuk gotyckiego określamy idealny stosunek położenia żuchwy względem szczęki w Centralnej Relacji , co daje pacjentowi komfort w stawach żuchwowych
- najwyższa estetyka płyty protez która naśladuje naturalne koloryt dziąseł
- stosowane zęby „ premium „ powodują bardzo naturalny wygląd pacjenta w pełnym uśmiechu .
Na etapie wycisku czynnościowego przy ustach zamkniętych pacjenta starannie odzwierciedlone są warunki używania przyszłej protezy w trakcie funkcji żucia, mówienia, połykania śliny. Wycisk przy ustach zamkniętych daje lepsze przyssanie protezy do podłoża. Podczas wykonywania tradycyjnego wycisku lekarz manipuluje rękami w ustach pacjenta i może dochodzić do przekłamań w kształtowaniu pobrzeża protezy, a w konsekwencji gorszego utrzymania ostatecznej protezy. W trakcie pobierania wycisku przy ustach zamkniętych poprzez specjalne wały nagryzowe oraz poprzez użycie kilku bardzo dokładnych mas , dochodzi do równomiernej dystrybucji sił wywieranych przez mięśnie żucia pacjenta na podłoże protetyczne, doskonale naśladujące przyszłe siły jakie będą oddziaływały na protezę w trakcie procesu przeżuwania pokarmu.
Następnym etapem jest ustalenie gdzie znajduje się strefa neutralna = równowagi między pracą mięśni policzków i warg a językiem. Wykonuje się to na specjalnej indywidualnie wykonanej w laboratorium łyżce zwarciowej za pomocą mas plastycznych. Ten etap pozwala nam na indywidualne ustawienie zębów w protezie w zgodzie z funkcją mięśni narządu żucia i stawu skroniowo-żuchwowego pacjenta.
Jedną z istotniejszych zalet metody jest również sposób rejestracji zwarcia, czyli zarejestrowania przestrzennej relacji żuchwy względem szczęki. Proces jest przeprowadzany przy pomocy łuku twarzowego oraz specjalnego urządzenia CRS na którym w trakcie serii ruchów funkcjonalnych, takich jak wysuwanie i cofanie żuchwy czy ruchy na boki, zostaje wykreślony specjalistyczny wykres, tzw. łuk gotycki. Dokładna analiza wykresu pozwala na optymalne trójwymiarowe pozycjonowanie żuchwy względem szczęki w przestrzeni , we właściwej pozycji , oraz określi nam relację centralną w stawie skroniowo-żuchwowym.
Stosowanie artykulatora oraz łuku twarzowego w procesie wytwarzania protez biofunkcyjnych umożliwia wykorzystanie koncepcji zgryzu zbalansowanego, zapobiegającego wyważania protez z podłoża w trakcie jedzenia. Wysokiej jakości zęby premium, ze specjalnie do tego celu zaprojektowanymi powierzchniami funkcjonalnymi , zapewniają stabilny układ protez w jamie ustnej, jednocześnie zwiększając efektywność przeżuwania pokarmów. Indywidualnie dobrane, nieszablonowe, przepiękne zęby , idealnie naśladujące detale naturalnego uzębienia są bardzo trudne do odróżnienia od naturalnych zębów co na pewno zapewni pacjentowi ogromny komfort i satysfakcję estetyczną.
Ostatnim etapem jest wykonanie płyt protez, które charakteryzujemy indywidualnie.
Zwarzywszy na wszystkim nam znane problemy z wykonywaniem protez całkowitych, zapraszamy do wspólnej pracy z protezami całkowitymi biofunkcyjnymi, która może
zaoszczędzić nam wielu stresów i dać nam wiele satysfakcji . Bo przecież naszym celem jest , aby 100% tego trudnego segmentu naszych pacjentów było zadowolonych.