Podścielenie protezy miękkim akrylem

Podścielenie protezy zębowych miękkim akrylem

Często zdarzają się pacjenci uskarżający się na silny ból wyrostków pod protezami, uporczywymi odleżynami, awtami. Ograniczanie płyty protezy w miejscach bolących na dłuższą metę nie pomaga. Pacjenci starsi zniechęcają się i nie chcąc znosić bólu chodzą bez protez co implikuje poza złym wyglądem uboczne konsekwencje zdrowotne (od strony mowy, układu pokarmowego, neurologicznego i stawu skroniowo-żuchwowo). Idealnym wyjściem jest wyłożenie do- śluzówkowej części protezy miękkim akrylem „Melloplast B”. Zabieg ten powinien być powtarzany na nowo co ok. 3 lata i polega na wymianie Melloplastu dostosowując go do nowych warunków w ustach.

Dużym kłopotem natury estetycznej w protezach osiadających częściowych są bardzo widoczne klamry (w akrylowych doginane z drutu Cr-Ni, a w protezach szkieletowych –odlawane Cr-Co).

Sposobem na to jest :
a) wykonanie protezy z Thermosensu lub Acronu
b) zrobienie w protezach już istniejących, estetycznych klamer z dur acetalu.

Duracetal może być przeźroczysty (kolor 0) lub w kolorze odpowiadającym barwie zęba. Kolor dobierany jest za pomocą komornika Vita, a duracetal jest w 16 kolorach czterech podstawowych barw A,B,C,D.